Ultrasonic Anemometer Lufft 2D Compact – V200A-UMB
Order number
S85200H
  • Maintenance-free  – no mechanical parts
  • Ideal for renewable energy applications
  • Heating for use in cold weather climates
Categories: Renewable Energy Wind and Solar Power Measurment, Ultrasonic Anemometers, Wind Sensors
  • Description
Description
Wind speed and direction
Virtual temperature
Air pressure
The air pressure is measured by an integrated air pressure sensor.
Wind Speed
Measuring range0 … 90 m/s
Accuracy± 0.3 m/s or 3 % (0 … 35 m/s) RMS, ± 5 % (>35 m/s) RMS
Resolution0.1 m/s
Wind Direction
Measuring range0 … 359.9 °
Accuracy< 3 ° RMSE > 1.0 m/s
Resolution0.1°
Air Pressure
PrincipleMEMS capacitive
Measuring range300 … 1200 hPa
Accuracy± 1.5 hPa (0…40 °C)
Resolution0.1 hPa
Virtual Temperature
Measuring range-50 … 70 °C
Accuracy± 2.0 K (without heater and without solar irradiation or wind speed > 4 m/s)
Resolution0.1 °K
Data Output Digital
InterfaceRS485 Half-/Full-duplex, isolated
Baud rate1200 … 57600
Meas. rate instant. value1 … 10 s
Meas. Avg (arith., vec.), Min, Max1…10 min
Status identificationHeating, sensor failure
Data Output Analog
Data output analogHalf-duplex mode
Output signal0 … 20 mA, 4 … 20 mA, 0 … 10 V, 2 … 10 V,
2 … 2,000 Hz (instantaneous, avg, min, max)
LoadMax. 300 Ω
Resolution16 bit
General
Bus operationUp to 32 devices
Operating voltagePower supply electronics:
Power supply electronics + heating:
12 … 24 VDC ±10%
12 … 24 VDC ±10%
50 mA
900 mA
Electrical connection8-pole plug
Ambient temperature-40 … 60 °C (with heating) / -20 … 60 °C (without heating)
Dimensions and weightØ approx. 150 mm, height approx. 170 mm / approx. 0.8 kg