Home Air Conditioner VRF Outdoor Units VRV Heat Pump VRF Outdoor Unit 28kW VRV YV2VYH028KASFD YORK High Efficiency
Heat Pump VRF Outdoor Unit 28kW VRV YV2VYH028KASFD YORK High Efficiency
15004,00 ₾
• Large compressor capacity with increased operating range (10% – 100%)
• Scroll Compressor with DC Inverter Technology
• –5°C to +48°C cooling DB (outdoor temperature)
• Heating between –20°C (max.) and +15.5°C WB (outdoor temperature)
• High performance – EER up to 4.29
• Environmentally friendly refrigerant R–410A
• Flexible and fast assembly
• Less space occupancy
• Connection of 64 indoor units to a single refrigerant loop
• Quiet operation
Categories: Air Conditioner, VRF Outdoor Units VRV
  • Description
Description
  • TECHNICAL INFORMATION
  • DOCUMENTS
Rated System CapacityHP810121416
Outdoor Unit 1YV2VYH025KASFD-XYV2VYH028KASFD-XYV2VYH033KASFD-XYV2VYH040KASFD-XYV2VYH045KASFD-X
Maximum Connectable Indoor Unit1316202427
Allowed Indoor Unit Capacity
(Min./ Max.)
kW12.6 ~ 32.314.0 ~ 36.416.8 ~ 43.620.0 ~ 52.022,5 ~ 58,5
Power (Supply) Source (Ph, V, Hz)Volt3Ph/380 ~ 400V/50 Hz
CapacityCoolingkW25,4228,9034,8041,5046,40
Heating28,0832,4037,9045,8051,10
Absorbed PowerCoolingkW5,926,928,4511,0912,87
Heating6,437,428,9111,8812,96
Working CurrentCoolingAlmost9,7311,0713,5217,7320,58
EERCoolingW/W4,294,174,123,743,61
COPHeating4,374,374,253,863,94
Maximum Absorbed PowerkW14,0214,3814,7916,9022,68
Maximum Drawn CurrentAlmost23,0923,6825,1028,4036,80
Air FlowCoolingm3/h15000
VolumedB(A)575959,561
Power Drawn by CompressorkW5,256,504,16 + 4,16
Compressor TypekWDC Inverter Scroll
Number of CompressorskW12
Condenser StructureHydrophilic Aluminum
DimensionsHeightmm1690
Width1350
Depth720
WeightKg278282324
Amount of Refrigerant (R410A)Kg9,71010
Copper Pipe Connection DiametersLiquidmmØ 12,7
GazØ 25,4Ø 28,58
Operating Temperature RangeCoolingOC-5OC ~ 43OC
Heating-15OC ~ 15,5OC
Rated System CapacityHP18202224
Outdoor Unit Model CodeYV2VYH050KASFD-XYV2VYH056KASFD-XYV2VYH061KASFD-XYV2VYH068KASFD-X
Outdoor Unit 1YV2VYH050KASFD-XYV2VYH056KASFD-XYV2VYH061KASFD-XYV2VYH068KASFD-X
Maximum Connectable Indoor Unit30333640
Allowed Indoor Unit Capacity
(Min./ Max.)
kW25,2 ~ 65,528,0 ~ 72,830,8 ~ 80,034,0 ~ 88,4